Ήττα 81-56 στον Αστακό για τον Αρκαδικό

Από το arcadiaportal.gr
H oμάδα του Αρκαδικού φιλοξενήθηκε στον Αστακό από την ομάδα του Αίολου όπου και αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο νεόδμητο ΔΑΚ  χωρητικότητας 400 θέσεων .

Σε ένα παιχνίδι που ο Αρκαδικός ίσως πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση με τραγικά ποσοστά σε όλους τους τομείς και το πάθος των παικτών να έχει μείνει ακόμα στο παιχνίδι με τους Μαχητές, δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα άλλο εκτός από την ήττα…

Οι γηπεδούχοι ήθελαν το παιχνίδι με τον Αρκαδικό να είναι γιορτή  συνδυάζοντάς το παράλληλα με νίκη κάτι που το έδειξαν με το ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς η κακή επιθετική μέρα του Αρκαδικού επέτρεψε στον Αίολο να προηγηθεί με το κλείσιμο του πρώτου Δεκαλέπτου 17-7.

Οι παίκτες του Αρκαδικού αντέδρασαν στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και μείωσαν  22-14 , κάπου εκεί όμως τα ανύπαρκτα  τρίτα φάουλ  που χρεώθηκαν Ρέντικας –Καραμαλέγκός, η χαλαρή άμυνα, τα χαμένα ριμπάουντ (24 Αίολος 9 Αρκαδικός)  και η τραγική επιθετική δυστοκία εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και το ημίχρονο έκλεισε με  39-19

Στην επανάληψη και στο 3ο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι «ξύπνησαν» επιθετικά (20 πόντους) αλλά η αμυντική τους λειτουργία δεν άλλαξε και με την αχρείαστη βοήθεια της διαιτησίας ο Αίολος προηγήθηκε με 60-39 . Ο Αρκαδικός έχασε από τα μισά της περιόδου με 5 φάουλ τον Προδρόμου! Και ο Καραμαλέγκος είχε χρεωθεί με 4ο με το ξεκίνημα βγάζοντάς τον αυτομάτως εκτός παιχνιδιού

Στη τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά με του γηπεδούχους να μην εγκαταλείπουν δευτερόλεπτο το παιχνίδι το παιχνίδι να τελειώνει με 81-56

17-739-19 ,60-39 , 81-56

Αίολος : (Κουταλιανός) Μπρόζος 13 , Θεοδωράκος 4 , Κουμπουράς 9 , Παπαδιονυσίου 10 , Γκατζιάς , Κακλαμάνος 14 , Κιτσούλης 15 , Κασάμπαλης 2 , Χαρισμίδης  Λυμπάρης 14 , Δουρούκης

Αρκαδικός: (Διαμαντάκος) Καραμαλέγκός  , Πίνης , Τσακαλέρης 3 , Κουρέπης 6 , Κοψαύτης 8, Προδρόμου 14, Τζατζάς , Τσέλλος , Ρεντίκας 3 , Γαρμπής 2 , Ναούμης 2, Τζουγκαράκης 18